Blog

Wsparcie klienta a wykorzystanie sztucznej inteligencji w branży e-commerce

26.09.2023, 14:43

Branża e-commerce mierzy się z wieloma wyzwaniami, które są jednocześnie okazjami do wyróżnienia się na tle konkurencji. Jednym z kluczowych elementów, który może zadecydować o sukcesie sklepu internetowego, jest obsługa klienta. W cyfrowej erze konsumentów przyciąga nie tylko jakość produktu czy cena. Istotny jest również poziom interakcji i wsparcia kupującego, zarówno w odniesieniu do produktów, jak i dostawy czy płatności. Wykorzystanie sztucznej inteligencji w e-commerce, np.: modelu językowego GPT, może stać się nieocenionym narzędziem. Dlaczego? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Automatyczne czaty

Chatbot to program komputerowy zaprojektowany do symulowania rozmów z użytkownikami, zwłaszcza w internecie. Jednak tradycyjne chatboty bazujące na ustalonych schematach odpowiedzi mają swoje ograniczenia. Nie zawsze są w stanie zrozumieć niestandardowe zapytania klientów. Z uwagi, że model GPT, dzięki swojej zdolności do generowania naturalnych tekstów, jest wykorzystywany jako zaawansowany chatbot. Może to być narzędzie odpowiadające na pytania klientów w czasie rzeczywistym, kierujące ich do odpowiednich produktów lub pomagające rozwiązać problemy z zamówieniem.

Korzyści

  • Zmniejszenie czasu odpowiedzi,
  • Zwiększenie satysfakcji klienta dzięki szybkim odpowiedziom,
  • Zmniejszenie kosztów związanych z zatrudnieniem dużej liczby konsultantów.
Wsparcie klient a wykorzystanie sztucznej inteligencji w e-commerce

FAQ – najczęściej zadawane pytania

FAQ to sekcja na stronie internetowej, która zawiera odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące produktów, usług lub informacji o firmie. Wykorzystując GPT, można automatycznie generować odpowiedzi na pytania, które są najczęściej zadawane przez klientów. Dzięki temu, jeśli klient ma problem lub pytanie, może natychmiast znaleźć odpowiedź w sekcji FAQ, zamiast czekać na odpowiedź od działu obsługi klienta.

Korzyści

  • Zwiększenie autonomii klienta w poszukiwaniu rozwiązań,
  • Oszczędność czasu i zasobów na odpowiadaniu na powtarzające się pytania.

Podsumowując, wykorzystanie sztucznej inteligencji w branży e-commerce może znacząco poprawić odbiór Twojego e-sklepu wśród klientów. Model językowy oferuje możliwość tworzenia bardziej zaawansowanych i interaktywnych form wsparcia klienta. W efekcie mogą przynieść korzyści zarówno dla sprzedawców, jak i dla klientów. W erze, gdy jakość obsługi klienta staje się kluczowym czynnikiem różnicującym w konkurencyjnym świecie e-commerce, warto rozważyć inwestycję w najnowsze technologie, takie jak GPT.

Paweł Włodarczyk, Marketing Project Manager Packeta Poland

Dzięki naszemu doświadczeniu, zaawansowanym narzędziom i rozbudowanej sieci partnerskiej jesteśmy idealnym partnerem logistycznym dla e-sklepów, które pragną maksymalizować efektywność swoich strategii sprzedażowych. Napisz do nas na sales@packeta.pl i zacznij rozwijać swój biznes za granicą!


Udostępnij:

Kategorie