Jeżeli sprzedajesz swoje towary klientom z Unii Europejskiej, na pewno zastanawiasz się jakie obowiązki podatkowe się z tym wiążą. 1 lipca 2021 roku przedsiębiorcy z branży e-commerce otrzymali narzędzie, które w znaczący sposób uprościło ich obowiązki podatkowe związane z rozliczaniem podatku VAT. Narzędziem tym jest VAT OSS (One-Stop-Shop).
Co to jest VAT OSS?
OSS to skrócona nazwa specjalnej procedury One-Stop-Shop, która weszła w życie 1 lipca 2021 roku w ramach pakietu e-commerce wprowadzonego na terenie Unii Europejskiej. Procedura ta pozwala na rozliczanie podatku VAT ze sprzedaży do odbiorców prywatnych z innych krajów członkowskich w ramach jednej, zbiorczej deklaracji.
Celem wprowadzenia VAT OSS było uproszczenie rozliczania podatku VAT od wewnątrzwspólnotowych transakcji B2C.
Jak działa VAT OSS?
VAT OSS to narzędzie skierowane do przedsiębiorców, którzy prowadzą wewnątrzwspólnotową sprzedaż towarów na odległość do klientów prywatnych.
Należy jednak zaznaczyć, że korzystając z tej procedury, sprzedawcy mają obowiązek zastosować ją do rozliczania całej swojej wewnątrzwspólnotowej sprzedaży B2C. Ponadto, VAT OSS nie obejmuje sprzedaży zagranicznej, w której przedsiębiorca magazynuje swoje towary na terenie innego kraju UE i z nich wysyła towar do klientów końcowych.
Omawiając temat VAT OSS, musimy wspomnieć o wewnątrzwspólnotowym limicie sprzedaży towarów na odległość (WSTO), który jest kluczowym elementem w rozliczaniu sprzedaży w krajach UE.
Limit WSTO
1 lipca 2021 roku nastąpiła także zmiana dotycząca limitów sprzedaży na odległość. Termin „sprzedaż wysyłkowa” został zastąpiony „wewnątrzwspólnotową sprzedażą towarów na odległość” – WSTO.
Wraz z wprowadzeniem pakietu e-commerce (procedury One Stop Shop) ustalono jeden, wspólny próg dla całej, międzynarodowej sprzedaży danego przedsiębiorstwa na terenie Unii Europejskiej, a limit ten wynosi 10 000 euro w ciągu roku kalendarzowego.
Przed jego przekroczeniem przedsiębiorcy mogą rozliczać sprzedaż B2C do odbiorców z innych krajów UE jak sprzedaż krajową – stosując stawki VAT obowiązujące w kraju, z którego towar jest wysyłany, i uwzględniając te transakcje w polskich deklaracjach VAT.
Z kolei po jego przekroczeniu, licząc od transakcji, która go przekracza, sprzedawcy mają obowiązek stosowania stawek VAT obowiązujących w kraju, do którego wysyłają swoje towary, a także rozliczania takiej sprzedaży lokalnie w kraju sprzedaży (co wymaga posiadania rejestracji do VAT w danym kraju), lub w ramach VAT OSS.
Przykład: Firma X sprzedaje towary i usługi klientom niebędącym podatnikami VAT z innych krajów Unii Europejskiej. Do tej pory wartość jej sprzedaży wyniosła 8 500 Euro. Pojawiły się jednak nowe zamówienia – kolejno: o wartości 1200 Euro z Niemiec, o wartości 500 Euro z Czech, oraz 1000 Euro ze Austrii.
Zamówienie z Czech jest tym, które sprawia, że wartość sprzedaży firmy X przekracza limit WSTO, w związku z czym będzie ona musiała dokonać rejestracji do VAT w Czechach oraz Austrii, zastosować stawki VAT obowiązujące w tych krajach, a także rozliczyć w tych państwach tę sprzedaż lokalnie.
Innym rozwiązaniem jest skorzystanie ze specjalnej procedury VAT OSS, która pozwoli uniknąć rejestracji lokalnych i składania deklaracji VAT w każdym z tych państw z osobna.
Rejestracja
Korzystanie z procedury VAT OSS jest opcjonalne, jednak aby z niej skorzystać należy zarejestrować się do niej przed przekroczeniem limitu 10 tysięcy euro lub do 10. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym przekroczono limit WSTO. Wsteczna rejestracja do procedury VAT OSS nie jest możliwa. Rejestracji do procedury można dokonać jedynie drogą elektroniczną składając wniosek do II US Warszawa-Śródmieście.
Rejestracja do VAT OSS w Polsce polega na złożeniu formularza VIU-R do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście za pośrednictwem platformy E-deklaracje, a sam wniosek należy podpisać kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Innym możliwym rozwiązaniem jest także ustanowienie pełnomocnika, który przeprowadzi rejestrację w imieniu sprzedawcy. W tym celu należy złożyć formularz PPS-1.
Deklaracje w ramach VAT OSS
Deklarację VAT OSS składa się kwartalnie, a czas na to przedsiębiorcy mają do ostatniego dnia miesiąca następującego po kwartale rozliczeniowym. W deklaracjach tych należy uwzględnić takie informacje, jak:
– wszystkie państwa członkowskie konsumpcji (odbioru towarów),
– zastosowane stawki VAT i podstawę opodatkowania według danej stawki VAT,
– kwotę podatku VAT.
Co bardzo istotne, podatek VAT ujęty w deklaracjach VAT OSS należy rozliczyć w euro! Jeżeli transakcje uwzględniają inne waluty, przewalutowania należy dokonać stosując kurs opublikowany przez Europejski Bank Centralny w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego. Jeżeli tego dnia nie opublikowano kursu, należy skorzystać z kursu opublikowanego w dniu kolejnym.
Obowiązek prowadzenia ewidencji
Przedsiębiorcy korzystający z VAT OSS mają obowiązek prowadzenia ewidencji swojej sprzedaży przez 10 lat, licząc od zakończenia pierwszego roku podatkowego stosowania procedury.
Ewidencja dotycząca VAT OSS powinna zawierać takie dane, jak:
- państwo członkowskie konsumpcji,
- rodzaj świadczonej usługi lub opis sprzedawanych towarów,
- datę wykonania usługi lub dostarczenia towarów,
- informacje nt. miejsca wykonania usługi lub miejsca siedziby, lub stałego zamieszkania usługobiorcy,
- dane dotyczące miejsca nadania i odbioru przesyłki,
- podstawy opodatkowania, zastosowaną stawkę oraz kwotę podatku VAT i walutę,
- kwoty i daty otrzymanych płatności,
- informację dot. płatności zaliczkowych,
- informacje zawarte na wystawianych fakturach,
- potwierdzenia dotyczące możliwości zwrotów.
O udostępnienie prowadzonej ewidencji mogą ubiegać się organy z państwa identyfikacji lub z państw konsumpcji. W takim przypadku należy udostępnić gromadzone informacje drogą elektroniczną. Jeżeli jest to niemożliwe, należy ustalić z organem podatkowym inny sposób przekazania ewidencji.
Logistyka dostaw jest jednym z kluczowych elementów, dzięki którym zbudujesz przewagę konkurencyjną. Sprostaj oczekiwaniom konsumentów. Starannie zaplanuj swoją strategię logistyczną.
Podsumowanie
Procedura VAT OSS to duże udogodnienie dla wielu przedsiębiorców. Nie tylko pozwala zaoszczędzić czas, ale też środki, które należałoby przeznaczyć na czynności związane z rozliczaniem VAT w innych krajach członkowskich. Co więcej, im większa ilość krajów, do których przedsiębiorca prowadzi sprzedaż, tym więcej oszczędności ww. zasobów wynikających z VAT OSS.
Potrzebujesz wsparcia?
Jeżeli kwalifikujesz się do procedury VAT OSS i potrzebujesz pomocy w rejestracji i składaniu deklaracji – pomocy chętnie udzielą specjaliści z Taxology, czyli firmy zajmującej się VAT Compliance i oferującej usługi z zakresu rozliczania VAT za granicą oraz księgowości w e-commerce
Autor: Tomasz Połeć – CEO Taxology, Doradca podatkowy.