Blog

Packeta podwoiła swoje obroty w 2020 roku!

28.01.2021, 15:35

W 2020 roku, Grupa Packeta, właściciel Przesyłkowni, podwoiła swoje obroty do prawie 0,5 miliarda złotych. Liczba wysłanych paczek wzrosła o 114%, czyli prawie 40,5 mln przesyłek.

Grupa Packeta, która jest właścicielem czeskiej firmy logistyczno-technologicznej Przesyłkownia  odnotowała stały i znaczny wzrost we wszytskich kluczowych wskaźnikach w 2020 roku. Według kolejnych obliczeń, obrót Packety wyniósł 0,5 miliarda złotych, co oznacza wzrost o ponad 100% względem do zeszłego roku. Od 2013 roku, cała Grupa Packeta, w tym Przesyłkownia, przynosi stały zysk. Liczba przesyłek w 2020 roku wyniosła blisko 40,5 miliona, co oznacza wzrost o 114% w skali roku. Łączna wartość wysyłanych towarów osiągnęła ponad 8,5 miliarda złotych. Tutaj wzrost wyniósł 71%. W tym roku, celem Przesyłkowni i spółek wchodzących w skład Grupy Packeta, jest osiągnięcie obrotów w wysokości 1 miliarda złotych i 70 milionów wysłanych paczek.

„Rok 2020 był najtrudniejszym czasem. Od zeszłej wiosny do końca roku, nieustannie mieliśmy do czynienia z niestabilną sytuacją w związku z pandemią koronawirusa. W marcu 2020 r., z dnia na dzień odnotowaliśmy spadek o 50% z powodu zamkniętych punktów odbioru. Z drugiej strony, wpływ pandemii przyczynił się całej branży e-commerce, ponieważ ludzie częściej robili zakupy przez internet,” mówi Simona Kijonkova, założycielka Przesyłkowni i CEO Grupy Packeta. „W tym roku chcemy kontynuować dalszy wzrost, umacniać się na zagranicznych rynkach i sukcesywnie realizować naszą wizję bycia globalną platformą handlu e-commerce.”

Simona Kijonková​
CEO Packeta Group, założycielka i współwłaścicielka Zasilkovny, polskiej Przesyłkowni

Przesyłkownia będzie nadal rozwijać swoją sieć punktów odbioru, co będzie wiązało się ze zwiększeniem liczby partnerów handlowych, a także poprzez uruchomienie własnych automatycznych skrzynek odbiorczych. Ta forma odbioru przesyłek, zyskuje coraz większą popularność wśród klientów. Według danych, aż 45% klientów korzystało z punktów odbioru przed Świętami Bożego Narodzenia. W 2020 roku liczba punktów odioru wyniosła 5843 dla całej Grupy Packeta. Plan na 2021 rok to 9000 punktów odbioru.

Pod koniec września 2020 roku, Packeta wprowadziła w Czechach Z-Boxy, bezkontaktowe, automatyczne punkty odbioru zasilane panelem słonecznym i sterowane za pomocą aplikacji mobilnej. W tej chwili w Czechach funkcjonują 102 Z-Boxy, a na Słowacji 5. W tym roku planujemy znacznie zwiększyć ich liczbę. Łączna liczba Z-Boxów na koniec roku 2021 powinna wynosić około tysiąca sztuk. Oprócz Czech, planujemy instalację Z-Boxów na Słowacji oraz ich rozbudowę w innych krajach Europy Środkowej.

W zeszłym roku Packeta otworzyła 10 nowych magazynów i obecnie posiada ich 27. Korzysta również z floty 350 samochodów dostawczych do dystrybucji paczek do punktów odbioru, a także 110 ciężarówek do wysyłki pomiędzy magazynami nie tylko na terenie Czech ale do wszytskich krajów Europy.

Udało się również skorzystać z usługi „między nami” w zakresie wysyłania paczek między osobami fizycznymi: liczba wysłanych paczek wyniosła 3 345 000, a liczba pobrań aplikacji mobilnych przekroczyła 1 000 000.

Rok 2020 był także udany na innych obszarach. Zasilkovna zdobyła Crystal Magnifying Glass, dzięki największej liczbie głosów publiczności w kategorii e-commerce. Dzięki wsparciu opinii publicznej, Zasilkovna zajęła I miejsce w konkursie ZONKY INNOVATION AWARDS w kategorii Transport Osób i Towarów. Zasilkovna zajęła również III miejsce w Deloitte Technology Fast 50 CE 2020 w kategorii Tech Leaders. W tej samej konkurencji, zdobyła zasłużone 22 miejsce, dlatego znajduje się w pierwszej 50-tce najszybciej rozwijających się czeskich firm ze wzrostem o 448% w latach 2016-2019. Zasilkovna zajęła również I miejsce w konkursie Microsoft Awards 2019 w kategorii Innowacje i Modernizacja aplikacji z wykorzystaniem platform usługowych (Innovation and Modernization of Applications with the Use of Service Platforms in Cloud). Kolejnym osiągnięciem było zdobycie nagrody Best Managed Company, która przyznawana jest przez firmę Deloitte w 20 krajach świata, a w ubiegłym roku po raz pierwszy także w Czechach. W konkursie Sodexo, Pracodawca Roku 2020 dla firm zatrudniających do 500 pracowników, Zasilkovna zajęła 10 miejsce.


Udostępnij:

Kategorie