Blog

E-commerce na Słowacji – najważniejsze aspekty prowadzenia działalności. Część 2.

12.10.2022, 12:28

Wysyłasz przesyłki na Słowację? A może zastanawiasz się nad tym kierunkiem? Świetnie trafiłaś/łeś! Dowiedz się, o czym trzeba pamiętać, rozpoczynając sprzedaż na tym rynku. Oto E-commerce na Słowacji – najważniejsze aspekty prowadzenia działalności – część druga! Jak założyć sklep internetowy w tym kraju? Jak wygląda ochrona konsumenta? Czytaj dalej 😊 Artykuł tworzony z  Polsko-Słowacką Izbą Przemysłowo-Handlową oraz kancelarią V4 Legal działającą na terenie Słowacji.

E-commerce na Słowacji – podatki - najważniejsze aspekty prowadzenia działalności

E-commerce na Słowacji – najważniejsze aspekty – ochrona konsumenta

Podstawową regulacją prawną w zakresie ochrony konsumenta jest ustawa nr 250/2007 Z. z. o ochrane spotrebiteľa. Jednakże w przypadku sporu ze sprzedawcą, konsument może zwrócić się do kilku podmiotów:
  • alternatywne rozwiązywanie sporów konsumenckich – jest to szybki, skuteczny i tani sposób rozwiązywania sporu konsumenckiego. Lista podmiotów, które mogą udzielić rozstrzygnięcia znajduje się na stronie internetowej Ministerstwa Gospodarki Republiki Słowackiej (np. Słowacka Inspekcja Handlowa itp.);
  • stowarzyszenia konsumenckie – te osoby prawne mogą, zgodnie z ustawą o ochronie konsumentów, na podstawie uprawnień reprezentować konsumenta w postępowaniu przed organami państwowymi, w tym o odszkodowanie za szkody spowodowane naruszeniem praw konsumenta;
  • Europejskie Centrum Konsumenckie Słowacja – podmiot ten może być pomocny w sporze konsumenta ze sprzedawcą z innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej, Norwegii, Islandii lub Wielkiej Brytanii;
  • mediacja – jest to pozasądowe działanie, w którym strony, przy pomocy mediatora, rozwiązują spór wynikający z ich stosunku umownego lub innego stosunku prawnego. Muszą się na nią zgodzić obie strony, które próbują osiągnąć porozumienie przy pomocy osoby trzeciej. Lista mediatorów jest dostępna na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości Republiki Słowackiej.
  • Sąd Arbitrażowy Konsumentów – w przypadku, gdy konsument i sprzedawca uzgodnili tzw. umowę arbitrażową, konsument może szukać ochrony również tutaj;
  • sąd – każdy może żądać ochrony swoich praw w odpowiednim sądzie. W przypadku sporów wynikających z umów konsumenckich, konsument jest uważany za słabszą stronę w postępowaniu, z czego wynika szereg korzyści dotyczących uprawnień procesowych w postępowaniu przed sądem. Ponadto, konsument dochodzący ochrony swoich praw jest zwolniony z opłat sądowych.
Ponadto Słowacka Inspekcja Handlowa (SOI) jest zazwyczaj głównym organem nadzoru w sprawach dotyczących obsługi i rozpatrywania roszczeń gwarancyjnych. Przy rozpatrywaniu roszczeń gwarancyjnych, jeżeli sprzedawca nie nie przestrzega formalnej procedury gwarancyjnej przewidzianej prawem, konsument może złożyć skargę. Jeżeli organ nadzorczy wykryje naruszenie obowiązku sprzedawcy w zakresie rozpatrywania reklamacji z tytułu rękojmi, może nałożyć sankcję.
Kto jest organem nadzorującym i do kogo ma zwrócić się o pomoc konsument.

Założenie sklepu internetowego

Jeśli chcesz założyć e-sklep i prowadzić działalność gospodarczą, musisz być oficjalnie zarejestrowany jako przedsiębiorca, zgodnie z § 2 ustawy nr 513/1991 Zb. kodeksu handlowego.

Najbardziej dostępne formy działalności gospodarczej to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (s.r.o.) i jednoosobowa działalność gospodarcza (živnosť).

Prowadząc działalność bez oficjalnego zezwolenia można nawet popełnić czyn karalny polegający na nieuprawnionej działalności gospodarczej, zgodnie z art. 251 ustawy nr 300/2005 Z. z. Kodeksu karnego.

Założenie działalności w Słowacji nie powinno być problemem – poza powyższymi wymogami nie ma innych przeszkód prawnych w założeniu sklepu internetowego. 

Gotowi na działanie? 🙂

E-commerce na Słowacji – najważniejsze aspekty prowadzenia działalności

Współpracujmy!

Artykuł tworzony we współpracy z firmą V4 Legal oraz Polsko-Słowacką Izbą Handlowo-Przemysłową. V4 Legal jest to nowoczesna kancelaria działająca na terenie Słowacji, Czech, Polski oraz Węgier. Od momentu powstania w 2008 roku V4 Legal specjalizuje się w doradztwie prawnym w zakresie spraw gospodarczych, w szczególności o charakterze transgranicznym, dla klientów działających w krajach Grupy Wyszehradzkiej. Więcej info TUTAJ. Polsko-Słowacka Izba Handlowo-Przemysłowa to organizacja, której przedmiotem działalności jest popieranie, inspirowanie i wspieranie rozwoju i współpracy gospodarczej pomiędzy Rzeczpospolitą Polską i Republiką Słowacką. Więcej info TUTAJ.

Rozpocznij wysyłkę!

Chcesz wysyłać produkty Twojego sklepu internetowego na Słowację? Szukasz sprawdzonego przewoźnika? Czytasz właśnie artykuł  Packety E-commerce na Słowacji – najważniejsze aspektyprowadzenia działalności – globalnej, cyfrowej platformy dla e-commerce! Jeśli chcesz rozwinąć swój sklep internetowy, pomożemy Ci dostarczać paczki do 34 krajów! Współpracujemy z najlepszymi przewoźnikami – liderami na lokalnych rynkach. Posiadamy 1 system API, dzięki któremu proces jest skrócony i zoptymalizowany. Wysyłaj przesyłki z nami – zarejestruj się lub skorzystaj z formularza zapytania o ofertę.

Jeżeli jeszcze nie czytałeś pierwszej części naszego artykułu o e-commerce na Słowacji, znajdziesz w niej wprowadzenie do tematu oraz podstawowe informacje o słowackim rynku e-commerce.


Udostępnij:

Kategorie