Blog

Kraje bałtyckie bez tajemnic – czyli co musisz wiedzieć o wysyłce na Litwę, Łotwę i do Estonii?

30.08.2022, 13:26

Zastanawiasz się nad rozszerzeniem oferty swojego sklepu na kraje bałtyckie? Chcesz wiedzieć, czym charakteryzują się te rynki, jakie są najpopularniejsze metody dostawy i płatności oraz jak wypromować swój sklep? Przeczytaj nasz wywiad z praktykiem – Donatasem Gudelisem, Dyrektorem na Kraje Bałtyckie w firmie MakesYouLocal!

Donatas Gudelis pomaga firmom osiągać sukcesy w transgranicznym e-commerce. W ciągu ostatnich 11 lat pracował z ponad 330 sklepami internetowymi, które wspierał w procesie ekspansji na 15 rynków Europy. Zarządza bałtyckim oddziałem firmy MakesYouLocal – partnera strategicznego Packeta Poland, który na co dzień pomaga sklepom internetowym w sprzedaży na zagranicznych rynkach oferując im tłumaczenia, lokalną obsługą klienta, zarządzanie sklepem oraz wsparcie marketingowe.

Czym charakteryzuje się bałtycki rynek e-commerce?

Rynek bałtycki ma swój własny koloryt. Kraje bałtyckie składają się z 3 rynków (Litwa, Łotwa i Estonia) i razem mają około 6,2 mln mieszkańców. Wyjątkowe jest to, że traktujemy cały teren jako jeden rynek z trzema różnymi językami. Jest w nim więcej podobieństw niż różnic, więc zazwyczaj firmy prowadzą sprzedaż w całym regionie.

Ponadto, jest to bardzo szybko rozwijający się rynek pod każdym względem. Coraz więcej międzynarodowych sklepów internetowych decyduje się na wejście na Bałtyki ze względu na dużą siłę nabywczą i niską konkurencję. Również polskie firmy coraz bardziej rozwijają swoją działalność w tych krajach.

Jakie są różnice w prowadzeniu sklepu internetowego w Polsce i krajach bałtyckich?

Główną różnicą pomiędzy krajami bałtyckimi a Polską jest wielkość rynku. Widzimy, że dużo trudniej jest odnieść sukces w Polsce niż w krajach bałtyckich ze względu na ten czynnik, ale także z uwagi na niski współczynnik konwersji, wysokie koszty marketingu, niski poziom cen i dużą konkurencję. Oczywiście wejście na polski rynek i sprostanie lokalnej konkurencji oraz oczekiwaniom klientów jest dużym wyzwaniem. Tak więc widzę, że kraje bałtyckie są znacznie łatwiejsze do wejścia i prowadzenia dochodowego biznesu. Z drugiej strony, mają nieco bardziej ograniczony potencjał ze względu na mniejszą liczbę ludności.

Jakie są największe wyzwania dla polskiego przedsiębiorcy, który chce wejść na rynki bałtyckie?

Jednym z wyzwań jest wersja językowa sklepu internetowego, ponieważ musi być on przetłumaczony na 3 języki. Jednakże, wiele polskich firm decyduje się wejść tylko na Litwę, a później rozszerzyć działalność na Łotwę i Estonię. Nie widzę ponadto żadnych innych krytycznych wyzwań. Logistyka między rynkami staje się łatwiejsza i tańsza, lokalni partnerzy, tacy jak my, zajmują się sklepem internetowym i marketingiem, polskie firmy zazwyczaj mają świetne oferty cenowe i szeroki wybór produktów. Z pewnością trzeba zainwestować czas i inne zasoby w marketing, ale jest to znacznie łatwiejsze w porównaniu z innymi rynkami.

Jak możecie pomóc polskim sklepom, które są zainteresowane ekspansją w krajach bałtyckich?

Wszystko zaczyna się od bezpłatnej konsultacji. Musimy omówić model biznesowy, sprawdzić lokalną konkurencję i upewnić się, że sklep internetowy może odnieść sukces w krajach bałtyckich. Jeśli uważamy, że projekt może być opłacalny, pomagamy w lokalizacji sklepu internetowego, tłumaczeniach, obsłudze klienta, zarządzaniu sklepem i marketingu internetowym. Pracujemy jako lokalny zespół, który zajmuje się prawie wszystkimi działaniami związanymi z prowadzeniem sklepu internetowego.

Jaki jest najlepszy sposób na promocję sklepu w krajach bałtyckich?

Tradycyjne kanały to Google Adwords, Social media (Instagram i Facebook), newslettery, SEO, oraz współpraca z influencerami. Możemy również wykorzystać lokalne marketplacy, porównywarki cen, radio, tv i inne. To bardzo zależy od branży i produktów. Te kanały działają jednak dla większości sklepów internetowych.

Jakie są najpopularniejsze metody dostawy i płatności?

Dwie preferowane metody dostawy to dostawa do automatów paczkowych lub dostawa do domu.

Jeśli wysyłasz produkty z Polski, warto skorzystać z usług Packety, która dzięki współpracy z lokalnymi przewoźnikami jest w stanie skrócić i usprawnić czas dostawy a ponadto pomóc w kwestiach logistycznych i zwrotach.

W krajach bałtyckich płatności kartą, głównie Visa i Mastercard, są na ogół preferowaną formą płatności. Istotnym i szeroko rozpowszechnionym rozwiązaniem są również płatności bankowe, dokonywane za pośrednictwem łącza pomiędzy bramką płatniczą a bankiem internetowym klienta. Dwóch najczęściej używanych dostawców to Paysera.com i maksekeskus.ee, które oczywiście mogą również obsługiwać karty płatnicze. Niezbędne będzie również oferowanie usługi Cash/Card on Delivery (COD). Oznacza to, że kurier dostarczający przesyłkę pobiera pieniądze. W ostatnich latach popularność tej usługi spadła, ale szczególnie na Łotwie i Litwie jest ona nadal szeroko rozpowszechniona.

Jaka jest procedura zwrotu produktów?

W dzisiejszych czasach proces zwrotu musi być jak najłatwiejszy dla klienta. Zazwyczaj dokonywany jest poprzez automaty paczkowe. Możemy również odbierać lokalne zwroty w naszych lokalnych biurach i dostarczać je z powrotem do Polski po otrzymaniu pełnego pudełka lub palety.

Większość sklepów internetowych oferuje możliwość zwrotu towaru w ciągu 14-30 dni, a klient ponosi jedynie koszt dostawy.

Bardzo dziękujemy za rozmowę.

Szukacie najlepszych przewoźników do krajów bałtyckich? Jeśli jesteście zainteresowani wysyłką przesyłek na Litwę, Łotwę i do Estonii, skontaktujcie się z nami pod adresem packetabaltics@packeta.pl

Zapraszamy także do współpracy z MakesYouLocal:  donatas@makesyoulocal.pl

Kontakt polskojęzyczny – olga@makesyoulocal.comUdostępnij:

Kategorie