Blog

Rynek przesyłek w Czechach: Zásilkovna numerem 1

20.11.2023, 10:26

Rynek przesyłek w Czechach stale się rozwija. 93% badanych Czechów przynajmniej czasami otrzymuje paczki. Dla 99% z nich najważniejsze jest, by przesyłka dotarła w nienaruszonym stanie a dla 95%, by mogli ją szybko i wygodnie odebrać. Czesi najchętniej wybierają Zásilkovną (Packetę) – 86%. Jednocześnie jest to najlepiej oceniana firma logistyczna przez badanych. Takie wnioski płyną z tegorocznego badania „Rynek czeski i jego potrzeby” przeprowadzonego przez firmę badawczą Behavio na zlecenie Packeta Group.

Jak wynika z badania, dla Czechów ważna jest wygoda i elastyczność w korzystaniu z usług przewozowych, cenią oni też jakość obsługi i terminowość dostaw. Wybierając dostawcę, nasi południowi sąsiedzi chętnie korzystają z porad rodziny i przyjaciół (36%), odwiedzają strony internetowe firm kurierskich (35%) oraz przeglądają opinie w internecie (33%). Osoby, które wysyłają paczki regularnie, często sprawdzają informacje bezpośrednio na stronach przewoźników (51%). Praktycznie wszyscy badani korzystają z punktów odbioru (90%), lubią też automaty paczkowe (65%) – zwłaszcza osoby młodsze, w wieku 18-44 lat (75%). Nadal dużą popularnością cieszy się dostawa zamówień przez kuriera lub listonosza (do domu, pracy), z czego korzysta 78% ankietowanych.

Zrozumienie klientów – klucz do e-sukcesu

Celem badania było poznanie preferencji czeskich konsumentów w zakresie logistyki oraz pozycji rynkowej Zásilkovny. Jest to istotne, ponieważ świadomość różnic w oczekiwaniach klientów na poszczególnych rynkach, ale także znajomość liderów rynku, może stanowić klucz do sukcesu polskich e-sklepów, które próbują swoich sił na czeskim rynku e-commerce. Informacje te pomogą im w lepszym dostosowaniu swoich ofert, w tym sposobu dostawy przesyłek, co może się przełożyć na zdobycie większej przewagi konkurencyjnej – mówi Agnieszka Haponik, marketing manager w Packeta Poland.

Czego oczekują Czesi?

Na konkurencyjnym rynku przesyłek w Czechach, najważniejsze dla czeskich konsumentów jest to, by paczka dotarła w nienaruszonym stanie (99% wskazań). Dla 95% respondentów ważna jest możliwość szybkiego i wygodnego odbioru lub nadania. Dla 94% ankietowanych istotne jest, aby przesyłka dotarła na czas, a 90% zamawiających przywiązuje dużą wagę do tego, aby nie spóźnił się także sam kurier. Równie ważna jest też cena (89% wskazań) – ponad połowa Czechów wydaje na dostawy między 200 a 700 czeskich koron (ok. 36 – 126 zł) w ciągu pół roku, a osoby robiące e-zakupy częściej – co najmniej raz w miesiącu – często ponad 1.000 koron (ok. 180 zł).

Jeśli chodzi o częstotliwość zakupów i odbierania przesyłek, 44% badanych robi to przynajmniej kilka razy w miesiącu, 38% kilka razy na pół roku, a 11% kilka razy rocznie. Warto zauważyć, że osoby w wieku 25-44 lat (46%) oraz te z wyższym wykształceniem (50%) odbierają paczki częściej niż kilka razy w miesiącu, co wskazuje, że to właśnie ta grupa najchętniej robi e-zakupy.

Packeta / Zásilkovna niekwestionowanym numerem 1 w Czechach

W ciągu ostatniego roku aż 86% respondentów korzystało z usług Zásilkovna (pod takim brandem działa na czeskim rynku Packeta). Badani wysoko ocenili markę, która osiągnęła wskaźnik NPS[1] na poziomie 55 (w skali od -100 do 100). Na kolejnych miejscach uplasowały się takie firmy jak: PPL z wynikiem 12, Balíkovna – 1, DPD z oceną 0. Najgorszy wskaźnik NPS, na poziomie -46 uzyskała Czeska Poczta. W praktyce oznacza to, że klienci Packety / Zásilkovnej są wyjątkowo lojalni – aż 64% zarekomendowałoby tę firmę swoim znajomym czy rodzinie. Dla porównania – Pocztę Czeską zarekomendowałoby zaledwie 15% respondentów.
Rynek przesyłek w Czechach-NPS

– Cieszymy się, że wyniki badania jasno potwierdziły, że jesteśmy numerem 1 w oczach konsumentów czeskich, czyli klientów e-sklepów. Rynek przesyłek w Czechach jest niezwykle konkurencyjny, jednak doskonaląc usługi i dostosowując je do zmieniających się potrzeb rynku, od wielu lat utrzymujemy pozycję lidera i status love brandu. Tak znaczący dystans między nami a konkurencją dodaje nam energii do jeszcze bardziej wytężonej pracy. Powyższe wyniki badania stanowią też dobrą wiadomość dla naszych klientów z Polski – potwierdzają, że dokonali właściwego wyboru partnera logistycznego do rozwoju na rynku czeskim – podsumowuje Justyna Andreas, Managing Director Commercial Entities w Packeta Group.

W badaniu Zásilkovna zyskała też uznanie za elastyczność Z-BOXów, które umożliwiają odbiór przesyłek w dowolnym momencie. Klienci doceniają brak konieczności osobistego kontaktu i kolejek w punktach odbioru, a także nowoczesność i bezpieczeństwo automatów. Jeśli chodzi o aplikację, została ona pozytywnie oceniona za przejrzystość i możliwość sprawdzenia lokalizacji paczki, informacje o godzinach otwarcia punktów dostawy oraz wygodne odzyskanie hasła.

Rynek-przesyłek-w-Czechach-zadowolenie-klientow
Rynek-przesyłek-w-Czechach-zadowolenie-klientow-2

Badanie preferencji i przyzwyczajeń czeskich klientów w zakresie dostaw przesyłek, stanowi cenne źródło informacji i podpowiedzi dla właścicieli polskich e-sklepów, którzy już są obecni na tym rynku lub planują na nim zaistnieć. Podsumowując, rozwój i dynamię, rynek przesyłek w Czechach wskazuje na ciągle rosnące znaczenie szybkiej, niezawodnej i wygodnej dostawy dla czeskich konsumentów.

Chcąc utrzymać konkurencyjność i zapewnić klientom usługi na najwyższym poziomie, współpraca z liderem rynku przesyłek w Czechach może być znaczącym krokiem naprzód. Oferujemy innowacyjne rozwiązania logistyczne, które odpowiadają na rosnące wymagania szybko rozwijającego się sektora e-commerce. Jeśli szukasz niezawodnego partnera, który pomoże Twojej firmie rozszerzyć działalność na czeski rynek, zapraszamy do skontaktowania się z nami. Zapytaj o ofertę, aby dowiedzieć się więcej o naszych usługach i zacząć tworzyć nowe możliwości dla Twojego biznesu z numerem jeden w dostawach – Zásilkovną.

O badaniu:
Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą Behavio, na reprezentatywnej grupie 1500 osób (próba populacji online) w dniach 27-31 lipca 2023 roku. Badanie ilościowe, technika CAWI.

1 NPS (Net Promoter Score) służy do pomiaru lojalności klientów, wskazuje jak bardzo prawdopodobne jest, że polecą oni swoim znajomym lub rodzinie daną firmę, markę, serwis www, produkt lub usługę.


Udostępnij:

Kategorie